Adopce květiny na louce - Ladoňka dvoulistá

100 Kč
Popis

Ladoňka dvoulistá je silně ohrožená, teplomilná bylina s drobnými modrými kvítky a jemnými zelenými lístky. Kvete záhy na jaře po roztání sněhu. Asi ji znáte z babiččiny zahrádky, ale viděli jste ji také někdy v přírodě? Pak jste měli velké štěstí. S moderním zemědělským využitím totiž mizí z naší krajiny vlhké nehnojené louky s remízky a mezemi porostlými keři, které jsou pro ladoňku dvoulistou vhodné. Babička na zahrádce přesazuje cibulky, ale v přírodě se rostlinka šíří drobnými semínky, které roznášejí mravenci. Šíření na delší vzdálenosti je tak nepravděpodobné a ladoňka dvoulistá patří ke kriticky ohroženým druhům.

Arnika formou pozemkového spolku Tým Bořena již od roku 1985 pečuje o pozemky v Českém středohoří. Na jednom z nich, na rozhraní louky a keřového pásma můžete zjara najít také rozkvetlé ladoňky dvoulisté.

Ti, kteřé zakoupili tuto listinu, přispěli na pravidelnou péči o ohrožené rostliny v Českém středohoří. Kosení luk proběhlo v září 2018. Děkujeme!

Váš dar ve výši 100,- Kč nám pomůže udržovat louku, kde ladoňka dvoulistá roste. Díky vám můžeme ve správný čas posekat trávu a prosvětlit keře, aby mohly tyto ohrožené rostliny zdárně růst.

ladonka mala

Na každé listině „Dárek pro přírodu“ je prostor pro Vaše osobní věnování obdarovanému. Tato darovací listina je vytištěna na recyklovaném papíře.